Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanna Krall - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hanna Krall urodziła się 20 maja 1935 roku w Warszawie. Z pochodzenia jest Żydówką. Jej rodzicami byli Salomon i Felicja Jadwiga. Okres jej młodości i dorastania przypadł na trudny okres II wojny światowej. To właśnie wtedy zginął jej ojciec. Ona sama doświadczyła Holocaustu i niemieckiej niechęci wobec Żydów. Znaleźli się jednak dobrzy ludzie, którzy zdecydowali się chronić małą Hannę. Jako dziecko przebywała w Lublinie, gdzie jedna z mieszkanek tego miasta dała jej schronienie. Mimo pomocy, nie udało jej się uniknąć transportu do getta. Jednak miała wiele szczęścia, gdyż została z niego uwolniona. Nie podzieliła losu innych Żydów, których spotkał okrutny los.

Kiedy skończyła się wojna, Hanna Krall przebywała w domu dziecka w Otwocku. Po ukończeniu szkoły i zdaniu matury rozpoczęła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 1955 dostała pracę w redakcji „Życia Warszawy”, a następnie w „Polityce”, gdzie pracowała w latach 1969-1981. Wyjechała do ZSRR, gdzie była korespondentką owej gazety. Z reportaży, które powstały podczas wyjazdu, powstał zbiór pt:. „Na wschód od Arbatu”.

Po powrocie do Polski, od roku 1982 do 1987, była zastępczynią kierownika literackiego „Toru” (Zespołu Filmowego). Nie porzuciła jednak prasy. Po roku 1990 uczyła młodych dziennikarzy fachu w redakcji „Gazety Wyborczej”. Współpracowała również z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Res Publicą” oraz „Odrą”. Dzięki pracy w prasie Krall poznała wielu ciekawych ludzi i ich historie, które niejednokrotnie były wstrząsające. Z uwagi na jej pochodzenie, wiele miejsca poświęca kwestii żydowskiej i eksterminacji Żydów podczas wojny.

Sławę, jako pisarce, przyniósł jej wywiad przeprowadzony z lekarzem Markiem Edelmanem. Opublikowany został w roku 1977, pt.: „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Jest autorką „Trudności ze wstawaniem” (1990), „Tańca na cudzym weselu” (1994), „Dowodów na istnienie” (1996), czy „Żalu” (2007). Hanna Krall pisała również powieści. Mowa o „Oknach” i „Sublokatorce”. Jej reportaże pt.: „Wyjątkowo długa linia” (nominacja do Nagrody NIKE w 2005 roku), „Król kier znów na wylocie” czy „Różowe strusie pióra” zdobyły dużą popularność.

Za swoją działalność dziennikarską i literacką otrzymała w roku 2001 Order Ecce Homo. W roku 2009 otrzymała Dziennikarski Laur.

W życiu prywatnym Hanna Krall jest szczęśliwą matką i babcią.

Podobne wypracowania