Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Zamoyski i jego znaczenie dla Rzeczypospolitej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodzony 19 marca 1542 roku, Jan Zamoyski, w historii Polski zapisać się miał, jako świetny wódz, myśliciel i wybitny przywódca szlachty.

Niebywałe talenty Zamoyskiego wyszły na jaw już w okresie jego młodości, bowiem w wieku 21 lat posiadał tytuł doktora nauk i mianowany został rektorem uniwersytetu w Padwie. Przedmiotami zainteresowania młodego Polaka były przede wszystkim prawo i polityka. Po powrocie do kraju trafił na dwór Zygmunta Augusta II, który uczynił go swym sekretarzem. Ponieważ sumienne wykonywał swe trudne obowiązki (m.in. usuwanie magnatów z dóbr królewskich, porządkowanie archiwum koronnego), król nie szczędził mu majątków.

Po śmierci ostatniego Jagiellona, Zamoyski postanowił mocniej zaangażować się w politykę. Znajdując się w obozie postulującym elekcję viritim, Zamoyski awansował do roli przywódcy całej szlachty. W roku 1573 poparł kandydaturę Henryka Walezego i tym samym wystąpił przeciwko magnaterii, która widziała Maksymiliana Habsburga tronie polskim. Po krótkim epizodzie z Walezym, tron polski objął Stefan Batory, który uczynił Zamoyskiego swym doradcą i podkanclerzem koronnym. Już w roku 1578 otrzymał kolejny awans i został mianowany kanclerzem wielkim...

Podobne wypracowania