Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiek XIX dla Stanów Zjednoczonych oznaczał konieczność wewnętrznego określenia. Państwo złożone było ze stanów, które musiały odpowiedzieć na pytania, dotyczące ich samodzielności: Czy stany są autonomiczne, a ich unia to dobrowolny wybór i zawsze można z niej wystąpić? A może jednak to rząd ma ostateczne słowo w tej sprawie? Podział ukształtowany między Północą i Południem związany był w dużej mierze z kwestią niewolnictwa (stany północne opowiadały się za zniesieniem go). W 1818 roku Unia liczyła 21 stanów: 11 było wolnych, a 10 niewolniczych, co oznaczało, że w Senacie przewagę miała Północ (od 1854 występujący jako partia republikańska).

Problem jednak wyniknął w roku 1819, kiedy do Unii miały przystąpić dwa stany – Alabama oraz Missouri. Obydwa były stanami niewolniczymi, co oznaczałoby polityczną przewagę Południa. Przyjęto Alabamę, a wraz z nią zapewniono równowagę w Senacie. Missouri przyjęto dopiero w roku 1820, lecz wydzielając z niego stan Maine – który miał być stanem wolnym. Sytuacja pokazała jednak, że nierozwiązanie tego problemu oznaczało powstawanie kolejnych punktów zapalnych. Szybko też przestało chodzić jedynie o kwestie związane z przewagą w Senacie. Zbyt duża przepaść...

Podobne wypracowania