Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Faszyzm we Włoszech, nazizm w Niemczech

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Choć faszyzm jest doktryną polityczną, która zrodziła się we Włoszech, to najczęściej kojarzony jest z państwem zorganizowanym przez Adolfa Hitlera. Pod względem radykalizmu i skali faszyzm niemiecki dalece przewyższył swój włoski odpowiednik. Nie oznacza to jednak, iż systemy faszystowskie Niemiec i Włoch nie mogą być traktowane podobnie. Istniało bowiem bardzo dużo cech zbieżnych, również dlatego, że wodzowie tych państw wzajemnie na siebie wpływali.

Podstawą państwa faszystowskiego była ideologia silnego, mocno zmilitaryzowanego narodu rządzonego przez predysponowaną do tego elitę. Skuteczność państwa miała być mierzona zdobyczami terytorialnymi, jakie jest ono w stanie wyszarpać z rąk wrogów, w celu powiększenia przestrzeni życiowej własnych obywateli (Rzesza) lub powrotu do tradycji wielkiego imperium (Włochy). Na czele elity władzy i - tym samym - państwa stał dyktator, który powszechnie otoczony był kultem. Niezależnie, czy był to Führer (Hitler) czy Duce (Mussolini), dzierżył on w rękach nieograniczoną władzę i miał możliwość jednoosobowego decydowania o losach narodu. Demokratyzacja państwa w takich warunkach nie była możliwa. Jeśli istniał jeszcze parlamentaryzm, to tylko po to, aby stwarzać pozory. W rękach wodza znajdował...

Podobne wypracowania