Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Canaletto (Bernardo Bellotto) - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bernardo Bellotto, znany również jako Canaletto, urodził się w Wenecji w 1721 roku. Przyszedł na świat w rodzinie o bogatych tradycjach malarskich. Bellotto był siostrzeńcem weneckiego wedutysty Antonia Canale, który był znanym i cenionym artystą. Jako uczeń Canala przejął jego zainteresowanie malarstwem redutowym, które znacząco wzbogacił i rozwinął.Wedutą nazywa się niewielki pejzaż przedstawiający na ogół widok miasta.

Malarz szybko zdobył uznanie – pracował w Dreźnie, Monachium, Pirmie i Wiedniu. Dostał również propozycję pracy na dworze rosyjskiej carycy Katarzyny II. W drodze do Rosji Canaletto wraz ze swym synem zatrzymał się w Warszawie. Jego sława jako znamienitego artysty dotarła już do Polski, dlatego Stanisław August Poniatowski zaoferował malarzowi doskonałe warunki pracy. Od 1768 roku Bellotto zostaje nadwornym malarzem polskiego króla. Początkowo Canaletto zajmował się dekoracją malarską Zamku Ujazdowskiego. Wykonał również, we współpracy z synem, czternaście widoków Rzymu na specjalne zlecenie władcy. Bellotto usiłował odtworzyć w swych pracach Rzym antyczny i papieski, pomagały mu w tym akwafory Piranesiego zatytułowane „Vedute di Roma”. W pracy artysta posługiwał się popularną...

Podobne wypracowania