Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Diogenes z Synopy (Diogenes) - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Grecki filozof, przedstawiciel filozoficznej szkoły cyników, urodził się prawdopodobnie koło 413 roku p.n.e. Jego rodzinne miasto – Synopa – położone było nad Morzem Czarnym.

O życiu Greka wiadomo niewiele. Zmuszony był opuścić Synopę z powodu swojego ojca, Hikezjosa, który został wygnany z miasta za oszustwa bankierskie. Diogenes dostał się do Aten, w których poznał Antystenesa i został jego uczniem. Potem założył niezależną szkołę filozoficzną. Diogenes głosił prymat natury nad kulturą. Był przekonany, że dobra materialne, konwenanse i normy społeczne krępują prawdziwą naturę ludzką. Dążył do osiągnięcia całkowitej samowystarczalności.

Diogenes Laertios opisuje filozofa jako człowieka chodzącego w łachmanach i mieszkającego z beczce. Diogenes w swej myśli filozoficznej wysuwał również pewne koncepcje społeczne. Optował między innymi za zniesieniem instytucji małżeństwa oraz za kontrowersyjną wspólnością kobiet i dzieci. Diogenes nazywał się kosmopolitą, a więc obywatelem świata. Odcinał się tym samym od obywatelstwa Aten – państwa-miasta, które stało na straży kultury. Preferowanym przez niego trybem życia była asceza, która miała umożliwić człowiekowi powrót do życia pierwotnego.

Podstawą...

Podobne wypracowania