Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krucjaty - albigensi, husyci, waldensi - geneza, przebieg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wyprawy krzyżowe na Bliski Wschód w celu walki z muzułmanami o odzyskanie Ziemi Świętej to najbardziej spektakularna i najbardziej rozpowszechniona część wojen religijnych prowadzonych pod auspicjami papiestwa. Oprócz ośmiu numerycznych krucjat przeciwko wyznawcom islamu, w Europie organizowano co najmniej kilka innych kampanii przeciwko wszelkiej maści wrogom Kościoła prowadzonych na znacznie mniejszą skalę.

Pierwszym wydarzeniem w dziejach średniowiecznej Europy, któremu także można przypisać miano krucjaty miało miejsce w roku 1147. Wtedy to, zgodnie z wydanym wcześniej manifestem północnoniemieckiego duchowieństwa w sprawie ekspansji na północny wschód, gdzie zamieszkiwali pogańscy Połabianie, zorganizowano wyprawę zbrojną, której pobłogosławił nawet sam papież Eugeniusz III. Trzon sił tzw. krucjaty połabskiej stanowiły prywatne armie niemieckich feudałów tj. Henryk Lew – książę Saksonii czy Albrecht Niedźwiedź – margrabia Marchii Północnej, którzy w ten sposób chcieli uniknąć konieczności wzięcia udziału w organizowanej przez cesarza Konrada II krucjacie do Jerozolimy. Był to dopiero początek długotrwałego procesu chrystianizowania przez Cesarstwo tej gałęzi Słowian.

W...

Podobne wypracowania