Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marzec 1968 r. - wystąpienie Gomułki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydarzenia marcowe 1968 r. zmusiły władze PRL do konkretnych działań. 19 marca 1968 r. zorganizowano w Sali Kongresowej w Warszawie spotkanie PZPR. Gomułka zdecydowanie poparł zarzuty jakie rzucali moczarowcy. Gomułka ostro potępił działania antyradzieckie, antysocjalistyczne prowokacje i zaczął rzucać oskarżenia pod adresem żydowskich działaczy, którzy według Gomułki byli inicjatorem owych wydarzeń i zamieszek. Gomułka zaczął obłudnie zapewniać, że jego decyzje i działania nie są powiązane z antysemityzmem a jedynie dotyczą walki z syjonizmem. Spotkanie PZPR bardzo wspierało Gomułkę, na sali zaczęto skandować „śmielej śmielej”, „Wiesław, Wiesław”. Gomułce udało się obronić swoją pozycję, dzięki antysemickiej propagandzie zdołał zażegnać spory i problemy partyjne.

Z kolei przemówienie Gomułki na temat rzekomych działań syjonistów spotkało się ze stanowczym sprzeciwem grup studenckich. Studenci z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęli strajk okupacyjny. Władze zagroziły rozwiązaniem uczelni jeśli strajki nie zostaną zakończone. Manifestacje studenckiego niezadowolenia bardzo szybko została zdławiona. Kościół zaczął ostro krytykować działalność Gomułki. Prymas Wyszyński ostro krytykował antysemityzm...

Podobne wypracowania