Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gerald Ford - prezydent USA - biografia, rządy

Gerald Ford urodził się w 1913 r. i zmarł w 2006 roku. Był prezydentem Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Republikańskiej. Prezydentura Forda zaczęła się w momencie ustąpienia Nixona po aferze Watergate. Jego prezydentura trwała 2,5 roku, do 1977 r. Ford wyznaczył na swego wiceprezydenta Nelsona Rockefellera.

Co ciekawe, był to jedyny taki epizod, że USA miały w jednym czasie zarówno prezydenta jak i wiceprezydenta, którzy pochodzili z nominacji. W pierwszych krokach swej prezydentury Ford ułaskawił Nixona za afery, które były udziałem poprzedniego prezydenta. Ocenia się, że właśnie ta decyzja miała negatywne skutki dla Forda w późniejszych wyborach w 1976 r. w których to Ford przegrał na rzecz demokraty Cartera. Gerald Ford był ogromnym zwolennikiem rozmów ze Związkiem Radzieckim. Mimo jego ostrej antykomunistycznej działalności dialog z ZSRR był obfity. Ford powołał tzw. doktrynę Sonnenfeldta, która mówiła o tym, że USA nie popiera wolnościowych aspiracji krajów Europy Wschodniej. Tego typu praktyka była dosyć kontrowersyjna, miała natomiast za zadanie utrzymanie pozytywnych stosunków ze Związkiem Radzieckim.

Podczas prezydentury Forda doszło do dwóch na niego zamachów w 1975 r. - w ciągu jednego miesiąca. Rządy Forda walczyły z problemem inflacji, który ujawnił się już za czasów Nixona. Dodatkowo pojawił się problem stagflacji czyli stagnacji gospodarczego rozwoju powiązanego z inflacja. Ford wstrzymywał się z pomocą dla opanowanych przez kryzys miast i tak w przypadku Nowego Jorku, gdzie nie udzielił pomocy. W tym stanie później przegrał wybory w 1976 r. Ford obawiał się bankructwa dużych miast, toteż zlecił pod naciskiem Rockefellera wsparcie dla Nowego Jorku.

Prezydentura Forda przeszła do historii jako bardzo kontrowersyjna, przede wszystkim za sprawą ułaskawienia Nixona. Jednak wielu historyków stara się oceniać go bardzo pozytywnie zwłaszcza jeśli chodzi o problemy gospodarcze kraju z którymi poradził sobie bardzo dobrze. Mimo krótkiej prezydentury Ford przyczynił się do odprężenia w stosunkach z Moskwą a także otworzył Stany Zjednoczone na dialog z ZSRR. Ford wycofał ostatecznie wszystkie wojska z rejonów Wietnamu. Ford popierał aborcję, walczył z dyskryminacją homoseksualizmu itd. prezydentura Forda oceniana jest jako liberalna, zwłaszcza, że sam prezydent wywodził się ze środowiska republikańskiego. 

Podobne wypracowania do Gerald Ford - prezydent USA - biografia, rządy