Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gerald Ford - prezydent USA - biografia, rządy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gerald Ford urodził się w 1913 r. i zmarł w 2006 roku. Był prezydentem Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Republikańskiej. Prezydentura Forda zaczęła się w momencie ustąpienia Nixona po aferze Watergate. Jego prezydentura trwała 2,5 roku, do 1977 r. Ford wyznaczył na swego wiceprezydenta Nelsona Rockefellera.

Co ciekawe, był to jedyny taki epizod, że USA miały w jednym czasie zarówno prezydenta jak i wiceprezydenta, którzy pochodzili z nominacji. W pierwszych krokach swej prezydentury Ford ułaskawił Nixona za afery, które były udziałem poprzedniego prezydenta. Ocenia się, że właśnie ta decyzja miała negatywne skutki dla Forda w późniejszych wyborach w 1976 r. w których to Ford przegrał na rzecz demokraty Cartera. Gerald Ford był ogromnym zwolennikiem rozmów ze Związkiem Radzieckim. Mimo jego ostrej antykomunistycznej działalności dialog z ZSRR był obfity. Ford powołał tzw. doktrynę Sonnenfeldta, która mówiła o tym, że USA nie popiera wolnościowych aspiracji krajów Europy Wschodniej. Tego typu praktyka była dosyć kontrowersyjna, miała natomiast za zadanie utrzymanie pozytywnych stosunków ze Związkiem Radzieckim.

Podczas prezydentury Forda doszło do dwóch na niego zamachów...

Podobne wypracowania