Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stowarzyszenie PAX po śmierci Bolesława Piaseckiego - Ryszard Reiff nowym przewodniczącym PAX-u

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Założyciel, przywódca i główny ideolog stowarzyszenia PAX dopóki żył, gwarantował czytelną dla społeczeństwa i korzystną dla władzy linię polityczną. Teoretyczne i demagogiczne oparcie na nauce Kościoła nie przeszkadzało mu opowiadać się po stronie władzy, nawet w konfliktach z Episkopatem. Z czasem PAX stracił resztki społecznego poparcia dla swojej szczytnej idei dążenia do pojednania skrajnych środowisk z Polsce Ludowej i stał się symbolem wyrafinowanej kolaboracji i podporządkowania komunistycznej rzeczywistości.

Sytuacja ta zmieniła się diametralnie w momencie śmierci Bolesława Piaseckiego w roku 1979, kiedy stanowisko jego zajął sympatyzujący z ruchem solidarnościowym Ryszard Reiff. Od tego momentu strategia PAX-u polegała na całkowitym niemal poparciu dla Solidarności i lansowanych przez nią ideałów katolickich. Pozostające pod redakcją PAX-u „Słowo Powszechne” stało się wówczas jednym z niewielu źródeł rzetelnej i niezakłamanej przez cenzurę informacji o burzliwych wydarzeniach w całym kraju. Społeczeństwo na powrót nabrało zaufania do stowarzyszenia, ale idący w dobrym kierunku trend został zahamowany przez nagłe wprowadzenie stanu wojennego. Wówczas działalność wszystkich zgromadzeń została zakazana,...

Podobne wypracowania