Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stowarzyszenie PAX po śmierci Bolesława Piaseckiego - Ryszard Reiff nowym przewodniczącym PAX-u

Założyciel, przywódca i główny ideolog stowarzyszenia PAX dopóki żył, gwarantował czytelną dla społeczeństwa i korzystną dla władzy linię polityczną. Teoretyczne i demagogiczne oparcie na nauce Kościoła nie przeszkadzało mu opowiadać się po stronie władzy, nawet w konfliktach z Episkopatem. Z czasem PAX stracił resztki społecznego poparcia dla swojej szczytnej idei dążenia do pojednania skrajnych środowisk z Polsce Ludowej i stał się symbolem wyrafinowanej kolaboracji i podporządkowania komunistycznej rzeczywistości.

Sytuacja ta zmieniła się diametralnie w momencie śmierci Bolesława Piaseckiego w roku 1979, kiedy stanowisko jego zajął sympatyzujący z ruchem solidarnościowym Ryszard Reiff. Od tego momentu strategia PAX-u polegała na całkowitym niemal poparciu dla Solidarności i lansowanych przez nią ideałów katolickich. Pozostające pod redakcją PAX-u „Słowo Powszechne” stało się wówczas jednym z niewielu źródeł rzetelnej i niezakłamanej przez cenzurę informacji o burzliwych wydarzeniach w całym kraju. Społeczeństwo na powrót nabrało zaufania do stowarzyszenia, ale idący w dobrym kierunku trend został zahamowany przez nagłe wprowadzenie stanu wojennego. Wówczas działalność wszystkich zgromadzeń została zakazana, a PAX musiał tymczasowo zawiesić swoją działalność.

W strukturach kierowniczych stowarzyszenia doszło w międzyczasie do przewrotu, który odsunął od władzy reformatorsko i pro-Solidarnościowo ukierunkowanego Reiffa. Dokonali tego tzw. „starzy działacze” związani jeszcze mentalnie z hasłami głoszonymi przez Piaseckiego w „okresie świetności” PAX-u, niwecząc tym samym niewątpliwe osiągnięcia Reiffa, czyli głównie społeczną akceptację i sympatię dla stowarzyszenia, które szybko zanikły wobec nawrotu do dawnych praktyk opartych na zakłamaniu i podporządkowaniu linii politycznej wytyczonej przez władze. Kryzysowi nie oparł się także prężnie działający Instytut Wydawniczy PAX.

W czasach dzisiejszych po wielu przewrotach i zasadniczych reformach historyczny PAX funkcjonuje pod zmienioną nazwą – jako „Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana”.

Podobne wypracowania do Stowarzyszenie PAX po śmierci Bolesława Piaseckiego - Ryszard Reiff nowym przewodniczącym PAX-u