Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oświecenie - przedstawiciele. Charakterystyka społeczeństwa oświeceniowego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Epoka Oświecenia to czas, w którym nastąpił rozwój demograficzny. Ludzie w znacznie mniejszym stopniu, niż miało to miejsce w wiekach poprzednich, musieli stawiać czoła epidemiom, wzrosła świadomość higieny, jak również wiedza z zakresu medycyny. Powoli następowało przesunięcie priorytetów – człowiek mógł koncentrować się także na innych kwestiach aniżeli przeżycie kolejnego dnia. Znaczącą rolę zaczęło odgrywać życie umysłowe. Zmieniły się także stosunki pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi.

Wciąż można mówić o społeczeństwie stanowym, ale granice stawały się coraz bardziej płynne. Często szlachta jako jedyną własność posiadała herb, a majątkiem przewyższali ją mieszczanie. Niemniej herb stanowił wciąż o prestiżu – stąd chęć posiadania go (niejednokrotnie zaspokajana poprzez kupno tytułu). Stan szlachecki to jednak niewielki procent ówczesnej ludności – największy wciąż był w Polsce (liczył ok 10% ludności) oraz Hiszpanii (5% ludności). O ile jednak w Polsce jeszcze w wieku XIX świadomość klasowa wciąż będzie żywa (na co wpływ miała jej zdumiewająca, na tle innych państw czasu Oświecenia, liczebność), a – tym samym – przywiązanie do stanu szlacheckiego wysokie (połączone z przywiązaniem...

Podobne wypracowania