Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Boutros Boutros Ghali sekretarzem ONZ – działania

ludobójstwo, konflikty, ONZ

Boutros Ghali urodził się 14 listopada 1922 r. polityk egipski, który w latach 1992-1996 pełnił obowiązki Sekretarza Generalnego ONZ. Ghali urodził się w Kairze w chrześcijańskiej rodzinie. Jego działalność rozpoczyna się w latach 50-tych, po ukończeniu doktoratu z prawa międzynarodowego na uniwersytecie w Paryżu. Jego kadencja na stanowisku sekretarza ONZ budziła wiele kontrowersji i niepokoju. Przede wszystkim nie wykazał się w sprawach Rwandy w 1994 r. zginęło tam ok. 800 tys. Ludzi.

Ghali w 1992 r. opracował plan pokojowy dla Cypru, przewidując zmniejszenie armii tureckiej, chciał utworzenia państwa związkowego. Propozycja Ghali’ego została odrzucona przez prezydenta Tureckiej Republiki Cypru. Także w sprawach wojny domowej w Angoli, Ghali jako przedstawiciel ONZ nie potrafił zaprowadzić porządku. Nie udało się również zaprowadzić porządku w Somalii i operacja pokojowa zakończyła się klęską. W 1994 r. wojska ONZ wycofały się z Somalii. Dodatkowo Ghali popierał Palestynę i jej dążenia za co później został ostro skrytykowany przez rząd Stanów Zjednoczonych. Dzieki zawetowaniu USA, Ghali nie został sekretarzem na druga kadencję. Był pierwszym sekretarzem, którego nie wybrano na drugą kadencję. Po nim sekretarzem generalnym ONZ został Koffi Anan.

Podobne wypracowania do Boutros Boutros Ghali sekretarzem ONZ – działania