Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojny domowe w Rzymskie - Wojny domowe w Imperium Rzymskim

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W drugiej połowie II wieku p.n.e. republika rzymska, pomimo znakomitej sytuacji ekonomicznej, znalazła się w głębokim kryzysie. Przyczyny problemów miały charakter typowo polityczny. Wielowiekowe instytucje najwyraźniej wyczerpały swą formę i stały się ewidentnym hamulcem niezbędnych reform. Szczególny opór wobec zmian stawiał senat rzymski. Powściągliwość w tym przypadku nie wynikała jedynie z typowego dla tradycyjnych instytucji konserwatyzmu, lecz z chęci utrzymania uprzywilejowanej pozycji w szybko zmieniających się strukturach społecznych. Proces przebudowy napotykał więc liczne trudności. Choć brakowało dostatecznej liczby urzędników, którzy zapewniliby pobór podatków i rzetelny wymiar sprawiedliwości, możni nie zamierzali dzielić się władzą z przedstawicielami elit prowincjonalnych (których pojawienie się byłoby skutkiem reform).

Najpoważniejszym objawem kryzysu był wzrost znaczenia wybitnych polityków. Aby wybić się ponad pozostałych, konieczne było spełnianie dwóch warunków: stać na czele zwycięskiej armii oraz mieć olbrzymie zaplecze materialne. Oznaczało to tym samym, że wojna stawała się najlepszym możliwym interesem, wygrana bowiem zapewniała zarówno prestiż, jak i łupy. Kluczowa...

Podobne wypracowania