Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura i religia Majów - bogowie Majów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Religia Majów wytworzyła mity pod pewnymi względami podobne choćby do mitów znanych z chrześcijaństwa, choć bez wątpienia przystosowane do specyfiki życia na Jukatanie - na przykład obecny w wielu społecznościach, nawet odizolowanych od rdzennych kultur Ameryki, mit o potopie, występuje także u Majów. Warto powiedzieć o nim kilka słów.

Bogowie zasiadający w niebiosach podejmowali kilka prób stworzenia człowieka z gliny, drewna i słomy. Jednakże ulepione w ten sposób istoty okazywały się niezbyt inteligentne oraz niezdolne do oddawania czci swoim stworzycielom. Dlatego też należało je zgładzić. W tym celu bogowie zesłali na świat potop, który dotkliwie przetrzebił szeregi stworzonych przez nich ludzi – natomiast ci, którzy się uratowali przed wodami potopu, wspięli się na drzewa i wkrótce przemienili się w małpy. Wreszcie udało się stworzyć odpowiedni lud, który był zdolny należycie czcić swoich bogów. Do ich ulepienia posłużyła mąka kukurydziana i krew.

Obok obrazu stworzenia człowieka, Majowie posiadają w swojej mitologii również opowieść o zagładzie mieszkańców Jukatanu. Według majańskich wierzeń, dotychczas miały miejsce trzy zagłady, obecnie zaś oczekujemy czwartej....

Podobne wypracowania