Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakony rycerskie - joannici, Krzyżacy - geneza

Jednym z bezpośrednich i wymiernych następstw ruchu krucjatowego było powstanie oraz stopniowy wzrost znaczenia zakonów rycerskich działających na terenie państw krzyżowych.

Jednym z nich byli tzw. Szpitalnicy lub Joannici, których pełna ukształtowana dziejowo nazwa brzmi obecnie: Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana Jerozolimskiego z Rodos i Malty.

Początki istnienia zakonu datowane są jeszcze okres poprzedzający pierwszą wyprawę krzyżową i związane są z nieformalnym bractwem przy szpitalu Św. Jana Chrzciciela, które opiekowało się hospicjami i szpitalami obsługującymi pielgrzymujących do Ziemi Świętej chrześcijan. Założycielem bractwa był błogosławiony Gerard Tonque. W momencie przybycia na Wschód pierwszych krzyżowców, prowadzona przez niego sieć szpitali okazała się bardzo pomocną instytucją, dzięki czemu już w roku 1113 luźne zgromadzenie zostało przekształcone w regularny zakon o charakterze rycerskim, które zyskało aprobatę samego papieża Paschalisa II.   

Główne zadania Szpitalników pozostały niezmienione, ale w momencie nadania im statusu zakonu rycerskiego dochodził do nich obowiązek militarnej służby Królestwu Jerozolimskiemu – warto jednak podkreślić,...

Podobne wypracowania