Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leonardo da Vinci - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Leonardo da Vinci, przedstawiciel epoki odrodzenia, którego wszechstronna, pionierska działalność oraz liczne, nieprzeciętne talenty przyczyniły się do wiecznej sławy otaczającej jego postać, przyszedł na świat w 1452 roku. Syn florenckiego notariusza Pierra d’Antonio di ser Piero z pozamałżeńskiego związku ze służącą Cateriną urodził się prawdopodobnie w wiosce Aniano, w pobliżu górskiego miasteczka Vinci. Żył i tworzył w szczytowym okresie renesansu, na przełomie XV i XVI. Uchodził obok Botticellego i Michała Anioła za najwybitniejszego twórcę tego okresu, zaś jego dorobek malarski wykraczał poza granice nakreślone przez innych renesansowych mistrzów pędzla.

Młode lata upływały Leonardowi na nauce rzemiosła malarskiego we florenckiej pracowni Verrocchia. Uchodził za człowieka ciepłego, pełnego wdzięku, a jego olbrzymia postura nadawała osobie artysty pożądanej dostojności. Jednak to nie wygląd, lecz siła niespotykanej osobowości zjednywała mistrzowi sprzymierzeńców. Georgio Vasari, włoski twórca, następująco utrwalił Leonarda w pochlebnych słowach: „w prawdziwie cudowny sposób i bosko utalentowany (dla wszystkiego), nawet dla najtrudniejszych rzeczy łatwo znajdował właściwe rozwiązanie. Siła połączyła go z mądrością,...

Podobne wypracowania