Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakony rycerskie - templariusze - geneza, dzieje (XII-XIV wiek)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwszym zakonem o charakterze rycerskim, jaki powstał w Ziemi Świętej w okresie wyprawa krzyżowych był Zakon Ubogich Rycerzy Świątyni – jak oficjalnie nazywał się zakon templariuszy (od łac. templum – świątynia, z racji bliskości dawnej Świątyni Salomona).

Powstał on około roku 1118–1119 z inicjatywy przybyłych z Szampanii rycerzy pod dowództwem Hugona de Payens, którzy to wówczas złożyli przed obliczem patriarchy jerozolimskiego śluby czystości według reguły Bernarda z Clairvaux. Przysięgli również obronę chrześcijańskich pielgrzymów przed niewiernymi. Niedługo potem król Baldwin II nadał nowo powstałemu zgromadzeniu przebudowany na kościół meczet Al-Aksa na wzgórzu świątynnym w Jerozolimie, który to został mianowany główną siedzibą władz zakonu oraz wielkiego mistrza – Hugona de Payens.

W roku 1129, dzięki staraniom samego Bernarda z Clairvaux, templariusze otrzymali ścisłą cysterską regułę zakonną oraz oficjalną papieską sankcję statusu zakonu rycerskiego. W roku 1147 papież Eugeniusz III nadał Rycerzom Świątyni formalne godło, jakim został czerwony ośmiokątny krzyż – symbol męczeństwa – na białym płaszczu. Motto bractwa zawierało się w łacińskiej sentencji...

Podobne wypracowania