Karol Wojtyła papieżem - charakterystyka pontyfikatu
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W sierpniu 1978 r. zmarł papież Paweł VI. Nastapił czas wyboru jego następcy. W niespełna trzy tygodnie później conclave - zgromadzenie kardynałów, wybrało nowego papieża w postaci Albino Lucianiego, który otrzymał imię Jana Pawła I. Jego pontyfikat było dosyć krótki. Po 33 dniach pontyfikatu zmarł on pod koniec września 1978 r. Nastąpił kolejny wybór na papieża. Była to wspaniała wiadomość dla Polski.
16 października 1978 r. cały świat zelektryzowała wiadomość o wyborze kandydata Karola Wojtyły, który przyjął imię Jana Pawła II. Wiadomość o wyborze papieża- Polaka stała się sensacją światową. Podkreślano, iż Jan Paweł II został pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem w Stolicy Apostolskiej, że pochodzi z kraju komunistycznego, w którym mimo 35 lat walki władz z religią i Kościołem katolickim, wiara pozostała natchnieniem większości narodu. Związek Radziecki zaczął obawiać się takiego obrotu spraw. Papież Polak, charyzmatyczna postać posiadająca kontakt ze światem zachodu był niewygodny dla komunistycznego bloku państw.
Wybór Jana Pawła II skupił uwagę opinii międzynarodowej na Polsce i Europie Wschodniej. Jan Paweł II dał nadzieję ludziom ciemiężonym przez system radziecki. Papież mógł teraz jawnie i otwarcie manifestować niezadowolenie wobec polityki Związku Radzieckiego. Wspaniała dyplomacja Karola Wojtyły i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi zaczęły tworzyć podwaliny narodowej nadziei na lepsze jutro i to nie tylko w Polsce. Wszystkie państwa uzależnione od Związku Radzieckiego liczyły na pomoc dyplomatyczną Jana Pawła II.
Podkreślano, że wybór ten przywołuje myśl o jedności kultury europejskiej, sztucznie podzielonej przez układ sił po II wojnie światowej, że potwierdził on fiasko strategii komunistów w Polsce. Papież stał się symbolem niepodległości, niezłomności i nadziei. Nowy duch religijny, jaki wnosił Jan Paweł II budził nadzieję na kres utopii komunistycznej oraz postępu realizowanego siłą przez władze sowieckie. Wśród serdecznych i przyjaznych słów jakie przysyłano po wyborze papieża do Watykanu przez głowy państw bardzo zimno brzmiały życzenia podpisane przez głowę Związku Radzieckiego Breżniewa.
Papież Jan Paweł II okazał się silnym impulsem do walki z komunizmem, jego kandydatura natchnęła polską opozycję do walki, do nagłośnienia sprawy sytuacji w Polsce na arenę międzynarodową, dzięki czemu stopniowo kurczył się komunistyczny ład doprowadzając ostatecznie do okrągłego stołu i zmiany ustroju. Wartość polityczna papieskiej działalności zdaje się być nieoceniona. Historycy dopatrują się ogromnej roli Wojtyły przy obaleniu bloku sowieckiego.
Podobne wypracowania do Karol Wojtyła papieżem - charakterystyka pontyfikatu
- Karolingowie - wielka dynastia frankijska
- Wojny domowe w Rzymskie - Wojny domowe w Imperium Rzymskim
- Boutros Boutros Ghali sekretarzem ONZ – działania
- Henryk Walezy - biografia, życiorys
- Zakony rycerskie - templariusze - geneza, dzieje (XII-XIV wiek)
- Benedykt Dybowski - biografia, życiorys
- Botticelli - biografia, życiorys
- Cywilizacje starożytne - osiągnięcia cywilizacji starożytnych i religie starożytnego Wschodu
- Protektorat Cromwella. Opracowanie
- II wojna światowa - skutki dla Polski
- Unia polsko-litewska w 1385 r. - tło historyczne, przyczyny i skutki
- Leszek Biały - biografia, życiorys
- Jan van Eyck - biografia, życiorys
- Pepin Krótki - rządy, dokonania
- Adam Jerzy Czartoryski - biografia, życiorys
- Mieszko I, Bolesław Chrobry - drużyna książęca jako podstawa armii monarchii pierwszych Piastów
- Pismo w starożytności
- List biskupów polskich do niemieckich - „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”
- Układ Warszawski a NATO - Układ Warszawski - rozpad
- Program pokojowy prezydenta Wilsona - 14 punktów