Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan van Eyck - biografia, życiorys

Jan van Eyck urodził się prawdopodobnie w roku 1390 w Maaseik. Wówczas miasto, w którym przyszedł na świat, zwane było Nieuw-Eyck. Już jako mały chłopiec Jan zainteresował się sztuką, a w szczególności malarstwem.

Uznaje się, że to straszy brat, Hubert, zakorzenił w nim miłość do sztuki i nauczył, w jaki sposób tworzyć dobre dzieła. Jan z ciekawością uczestniczył w tych „ wykładach”  i poszerzał swoją wiedzę. Nie zapomniał również, aby dbać o swój rozwój w każdym aspekcie, toteż udzielał się w sposób rozmaity. W latach 1422-1424 przebywał na dworze Jana Bawarskiego i pełnił tam służbę. W między czasie doskonalił swoje umiejętności, co już wkrótce potem zostało docenione. W roku 1425 został nadwornym malarzem Filipa Dobrego, który był wówczas księciem Burgundii. Brał udział w misjach dyplomatycznych, a dzięki nim udało mu się zwiedzić wiele wspaniałych miejsc. W tym okresie zwiedził między innymi Hiszpanię i Portugalię.

W końcu osiadł w jednym miejscu. Zamieszkał w Brugii, kupił tam dom. Ożenił się w 1434 roku. Prowadził życie spokojnie i bogate. Badacze wskazują jednak na liczne luki w jego życiorysie. Niewiele wiadomo o wczesnej młodości malarza, a także o ostatnich latach jego życia. Mimo nieznajomości kilku faktów biograficznych, dla współczesnych ludzi liczy się przede wszystkim malarska spuścizna Eycka.

Malował on zazwyczaj obrazy religijne, miniatury, ale także portrety. Do najbardziej znanych dzieł artysty należą między innymi: „Ukrzyżowanie”, „Sąd ostateczny”, „Tymoteusz”, „Zwiastowanie” czy też „Madonna w kościele”. Jan von Eyck jako jeden z pierwszych malarzy stosował technikę olejną. Nowatorstwem było także to, iż nie mieszał farb na płótnie, tylko nakładał półprzezroczyste farbki. Do swoich barwników malarz dodawał żywicy, dzięki czemu jego obrazy były bardziej błyszczące, dostojniejsze. Stosował także perspektywę powietrzną, która polegała na ukazaniu większej głębi obrazu.

Dokładna data śmierci Eycka nie jest do końca znana. Został on pochowany w roku 1441 w Brugii. Jego szczątki przeniesiono trzy lata później do Sanktuarium Donacjana w Brugii.

Podobne wypracowania do Jan van Eyck - biografia, życiorys