Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan van Eyck - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan van Eyck urodził się prawdopodobnie w roku 1390 w Maaseik. Wówczas miasto, w którym przyszedł na świat, zwane było Nieuw-Eyck. Już jako mały chłopiec Jan zainteresował się sztuką, a w szczególności malarstwem.

Uznaje się, że to straszy brat, Hubert, zakorzenił w nim miłość do sztuki i nauczył, w jaki sposób tworzyć dobre dzieła. Jan z ciekawością uczestniczył w tych „ wykładach”  i poszerzał swoją wiedzę. Nie zapomniał również, aby dbać o swój rozwój w każdym aspekcie, toteż udzielał się w sposób rozmaity. W latach 1422-1424 przebywał na dworze Jana Bawarskiego i pełnił tam służbę. W między czasie doskonalił swoje umiejętności, co już wkrótce potem zostało docenione. W roku 1425 został nadwornym malarzem Filipa Dobrego, który był wówczas księciem Burgundii. Brał udział w misjach dyplomatycznych, a dzięki nim udało mu się zwiedzić wiele wspaniałych miejsc. W tym okresie zwiedził między innymi Hiszpanię i Portugalię.

W końcu osiadł w jednym miejscu. Zamieszkał w Brugii, kupił tam dom. Ożenił się w 1434 roku. Prowadził życie spokojnie i bogate. Badacze wskazują jednak na liczne luki w jego życiorysie. Niewiele wiadomo o wczesnej młodości malarza, a także o ostatnich latach...

Podobne wypracowania