Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cywilizacje starożytne - osiągnięcia cywilizacji starożytnych i religie starożytnego Wschodu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W starożytności nieustannie dochodziło do wymiany myśli i idei między członkami różnych etnicznie grup. Ponadto, bardzo często czerpano ze spuścizny przodków i dawnych tradycji. Widać to doskonale na przykładzie religii – judaizm, wywodzący się z plemiennych wierzeń żydowskich koczowników legł u podstawy chrześcijaństwa i islamu.

Podobnie, judaizm czerpał z irańskiego zaratusztrianizmu, zawdzięczając mu ideę mesjanizmu, szatana i inne. Wspomniane religie uznawały istnienie jednego Boga (monoteizm). Bardziej pierwotne wierzenia były politeistyczne – wiara w wielu równorzędnych bogów lub henoteistyczne – wiara w wiele bóstw, pośród których jeden wyraźnie dominuje nad pozostałymi. Henoistyczna (pierwotnie politeistyczna) była np. wiara Babilończyków, oddających cześć Anu, bogowi nieba i władcy innych bóstw, Enki i innym.

Na Dalekim Wschodzie kwestia religii wymyka się europejskiemu postrzeganiu. To, co błędnie nazywamy religiami – choćby konfucjanizm, taoizm, buddyzm – było i jest często doktrynami filozoficznymi (choć i filozofia jest pojęciem nieprecyzyjnym). Oczywiście, czerpią one obficie z mitologii i pierwotnych wierzeń, jednak ich twórcy skupili się nad...

Podobne wypracowania