Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Jerzy Czartoryski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Jerzy Czartoryski urodził się 14 stycznia 1770 roku w Warszawie. Był synem księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego i Izabeli Flemming. Do roku 1786 uczył się w domu. Później rozpoczął szereg podróży, podczas których uzupełniał swoją wiedzę i zdobywał nowe doświadczenia. Celem jego pierwszej podróży były Niemcy, a następnie Francja, Anglia oraz Szkocja. Do domu powrócił w roku 1791, ale nie długo cieszył się pobytem w nim. Rok po powrocie zaciągnął się do armii i wziął udział w wojnie polsko-rosyjskiej. Dwa lata później ponownie opuścił kraj i udał się do Brukseli i Wiednia. Kolejne lata swojego życia Adam spędziła.

Podczas pobytu na wschodzie, w Rosji, zajmował ważne funkcje. Początkowo objął stanowisko kamerjunkra w jednym z pułków Gwardii Konnej. Szybko zasłużył na stopień brygadiera. Następnie wyjechał z poselstwem do Sardynii, skąd powrócił w roku 1801 i ponownie osiadł w Rosji. Pomagał w przeprowadzaniu reform zwłaszcza w kwestiach związanych z edukacją. W tym czasie zaprzyjaźnił się z cesarzem Aleksandrem I. Od 1803 roku działał na wileńszczyźnie. To dzięki niemu tamtejszy uniwersytet rozwinął się i stał się poważanym ośrodkiem naukowym. Lata 1804-1806 to okres w życiu Czartoryskiego, kiedy sprawował dość...

Podobne wypracowania