Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieszko I, Bolesław Chrobry - drużyna książęca jako podstawa armii monarchii pierwszych Piastów

dynastia Piastów, wojsko, Bolesław Chrobry, Mieszko I, historia Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Spektakularne podboje, jakich dokonał Mieszko I oraz jego poprzednicy, możliwe były głównie dzięki tzw. drużynie, czyli doborowemu oddziałowi wojowników, pozostających pod bezpośrednią opieką księcia oraz w pełni przez niego utrzymywanych i zaopatrzonych.

Początki instytucji drużyny sięgają zapewne jeszcze okresu plemiennego, kiedy to stopniowo wykrystalizowała się grupa najwartościowszych i najbardziej doświadczonych w walce bojów, walczących u boku księcia. Początkowo byli oni wolnymi chłopami, którzy w ramach pospolitego ruszenia mobilizowani byli do obrony swojego terytorium, ale z czasem część z nich przekształciła się w swoistą armię zawodową, która podporządkowana została osobiście przywódcy plemienia. W okresie pokoju stawali się oni także swoistą reprezentacją księcia pośród ludności, zbierając w jego imieniu podatki i określone świadczenia oraz zapewniając mu posłuch. Miejscem, w którym stacjonowali książęcy drużynnicy, były kluczowe dla państwa grody, które nierzadko budowane były specjalnie na ich potrzeby, a ich liczba nie była stała, ale warunkowana była np. przez wybuchy nowych wojen czy terytorium, jakie zajmowało dane plemię.

Zasadniczo, finansowanie  i wyposażenie drużyny należało...

Podobne wypracowania