Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polacy w walce o niepodległość - wysiłek zbrojny i dyplomatyczny na rzecz niepodległości w dobie I wojny światowej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fakt, że mocarstwa zaborcze znalazły się po przeciwnych stronach barykady I wojny światowej wpłynął znacząco na możliwości odzyskania niepodległości. Wyzwolenie upatrywane było jednak z różnych stron, co poważnie skomplikowało kwestię udziału Polaków w działaniach wojennych.

Przed wojną obóz polski prezentował dwie, zupełnie różne koncepcje, dotyczące sojuszy jakie należałoby zawrzeć, aby zwiększyć szanse na realizację celu, którym była niepodległość państwa polskiego. Roman Dmowski skłaniał się ku orientacji prorosyjskiej, zakładając, ze wojnę wygra Ententa. Innego zdania był Józef Piłsudski, którego plan przewidywał powstanie w Kongresówce przeciwko Rosjanom. Efektem rozbieżności była sytuacja, w której Polscy żołnierze nierzadko stali naprzeciw siebie, po dwóch stronach barykady.

Niedługo po rozpoczęciu walk na frontach, w Warszawie utworzony został Komitet Narodowy Polski na czele z Romanem Dmowskim i Zygmuntem Wielopolskim oraz nieliczny Legion Puławski, który jednak szybko został rozwiązany (1915). Organ ten podjął również próbę stworzenia polskich formacji zbrojnych na zachodzie, czego konsekwencją było powstanie Legionu Bajończyków. Po wkroczeniu wojsk państw...

Podobne wypracowania