Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pax Romana (pokój rzymski) - Urbs Romana (miasto rzymskie) - Schola Romana (szkoła rzymska)

Pax Romana, tzw. pokój rzymski, był okresem w starożytnym Rzymie, w którym mieszkańcy Cesarstwa w wyniku stabilizacji wewnętrznej i zewnętrznej zapominali o wojnie. Rozbudowane i zabezpieczone cesarstwo żyło w pokoju, unikało konfliktów zbrojnych i z czasem zapominało o prowadzonych działaniach wojennych. Pax Romana charakterystyczny był dla okresu pryncypatu.

Urbs Romana – łac. „miasto rzymskie”, to charakterystyczny ciąg zabudowań i umiejscowienia pewnych struktur miejskich. Miasto rzymskie miało kształt kwadratu bądź też prostokąta, budowle były stawiane wokół ze szczególnym uwzględnieniem kierunku wejść i wyjść. Zazwyczaj były to kierunki – północ, południe, wschód i zachód, wokół budowli biegły również ulice. Krzyżujące się drogi tworzyły centrum zwane forum. Forum było dzisiejszym rynkiem, również w kształcie czworokątnym, tworzyło skupisko miejskie, na którym odbywały się wszystkie najważniejsze wydarzenia. Pośród ulic budowano domy mieszkalne.

Schola Romana – łac. „szkoła rzymska”, była jednym z pierwszych historycznych przejawów strukturyzowanej edukacji. Początkowo dzieci były nauczane przez rodziców. Nauka była podstawową forma przekazywania wiedzy, zaczęto więc organizować grupy szkolne, w których dzieci mogłyby ją nabywać. Szkoła rzymska nie była dostępna dla wszystkich, tylko najbogatsi mogli uczyć swoje dzieci. Z czasem szkoła upowszechniała się, jednak jej filarem pozostała elitarność. Dzieci uczyły się liczyć, pisać i poznawały uroki filozofii. Uczono greki i łaciny. Rozwijano myślenie i podstawy nauk matematycznych. Schola Romana była zaczątkiem pierwszej edukacji, która później rozwinęła się dopiero w średniowieczu.

Podobne wypracowania do Pax Romana (pokój rzymski) - Urbs Romana (miasto rzymskie) - Schola Romana (szkoła rzymska)