Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Horacy - horacjanizm - definicja, filozofia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Horacjanizm, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi od rzymskiego poety żyjącego w I w. p.n.e. Był on pierwszym tak wybitnym lirykiem rzymskim. Jego dzieła do dzisiaj uważane są za przykład maestrii w posługiwaniu się słowem i frazą liryczną.

Horacjanizm jest właśnie związany z pewną postawą poetycką. Została ona stworzona na podstawie przesłania, które wyłania się po przeczytaniu utworów rzymskiego artysty. „Listy”, „Satyry”, ale przede wszystkim „Ody” ukazują nam program poetycki, którego głównym wyznacznikiem jest prostota formy. Wiersze powinny więc być przejrzyste i klarowne, forma regularna i harmonijna. Zrytmizowanie pełniło także bardzo ważną funkcję. Wiersz musiał mieć stałą liczbę zgłosek oraz średniówkę, występującą po tej samej sylabie.

Prostota formy łączyła się ze spójnością treści. Czytelnik po przeczytaniu wiersza powinien wiedzieć, jakie treści artysta chciał mu przekazać. Utwór nie powinien poruszać zbyt wielu wątków naraz, ale opisywać jedną ideę lub wydarzenie. Kolejną cechą horacjanizmu jest kontrola nad uczuciami odbiorców. Wiąże się to także z powściągliwością, jeśli chodzi o ekspresję samego twórcy. Jako że oda podnosiła tematy podniosłe i...

Podobne wypracowania