Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opowiadania Idy Fink - problematyka twórczości Idy Fink - opracowanie

Ida Fink to Żydówka polskiego pochodzenia. Na stałe mieszka w Izraelu, ale jej przeszłość związana jest z Polską. Swoją twórczość oparła przede wszystkim na tematyce Holocaustu. W niesamowity i wzruszający sposób autorka ukazuje dzieje Żydów, których życie w czasie wojny było zagrożone. Ida Fink napisała wiele opowiadań, między innymi „Wiosna 1941” i „Odpływający ogród”.

Tematykę Holocaustu i codziennego życia Żydów porusza opowiadanie zatytułowane „Zabawa w klucz”. Czytelnikowi zostaje przedstawiona żydowska rodzina, która mieszka w bardzo złych warunkach. Opisane mieszkanie jest szare, chłodne i brak w nim poczucia bezpieczeństwa. Członkowie rodziny niemal cały czas oczekują nadejścia zagłady i końca swojego istnienia. Tytułowa zabawa w klucz polega na tym, że trzyletnie dziecko musi bardzo powoli odnaleźć klucz i otworzyć drzwi, jeśli ktoś będzie pukał. Bardzo powoli, ponieważ rodzina spodziewa się funkcjonariuszy Gestapo. Zadaniem chłopca jest zatem powolne wykonywanie czynności, tak aby jego rodzice mogli się schować lub uciec. Z opowiadania dowiadujemy się, że ta zabawa powtarzana jest niemal każdego dnia. Rodzina żyje w nieustannym strachu. Celem zabawy ma być dojście do perfekcji, tzn. chłopiec jak najdłużej ma szukać klucza i wydawać przy tym wiarygodne dźwięk. Ten obraz ukazuje nam tragizm sytuacji żydowskich rodzin, których życie przepełnione było lękiem i poczuciem zagrożenia.

Innym opowiadaniem poruszającym tematykę Holocaustu oraz ludzkiego zwyrodnienia jest „Kriminalrat von Cholevinsky”. Ukazuje ono historię Żyda, który trafia do więzienia. Do tej pory ukrywał się za murami getta, ale w końcu został złapany i skazany na areszt. Kiedy dociera na miejsce, okazuje się, że stał się obiektem szyderstw i sadystycznej zabawy urządzonej przez hitlerowców ale także przez innych więźniów. Mężczyźni znęcają się nad nowo przybyłym, nie zwracając uwagi, że jest on jednym z nich i spotka ich taki sam los. Współpracują z hitlerowcami, może ze strachu, może z szaleństwa, które ich dopadło. Następnego dnia wszyscy giną. Nie tylko nowy Żyd, ale też każdy inny. Opowiadanie jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego w tak strasznej sytuacji ludzie odwracają się od bliźnich i sprawiają im jeszcze większy ból.

Opowiadania Idy Fink poruszają tematykę Holocaustu, tragedii żydowskiego losu. Ale w sposób niezwykły przedstawiają też głębokie przemyślenia na temat człowieka, jego psychiki i postępowania. Uważam, że każdy powinien poznać twórczość tej pisarki.

Podobne wypracowania do Opowiadania Idy Fink - problematyka twórczości Idy Fink - opracowanie