Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Kisielewski - biografia, życiorys

Stefan Kisielewski jest najsłynniejszym polskim publicystą żyjącym w XX wieku. Pisał pod pseudonimem „Kisiel”. Urodził się w 1911 roku w Warszawie w rodzinie uzdolnionej artystycznie – jego wuj, Jan August Kisielewski był współzałożycielem kabaretu Zielony Balonik. Po studiach filologicznych i filozoficznych na Uniwersytecie Warszawskim uzyskał dyplom na warszawskiej Akademii Muzycznej, by w kolejnych latach kontynuować edukację w Paryżu na studiach kompozytorskich.

Wybuch II wojny światowej mobilizuje Kisielewskiego do służby państwu: był żołnierzem AK, pracował również w radiu podczas powstania warszawskiego. W 1949 Kisielewski zostaje redaktorem naczelnym założonego przez siebie pisma „Ruch Muzyczny”, które działało do momentu zamknięcia przez komunistyczne władze. W roku 1945 Kisielewski związał się z redakcją Tygodnika Powszechnego, od 1981 w tej gazecie zamieszcza felietony ułożone w cykle: „Głową w ściany”, „Bez dogmatu”, „Pod włos”.

Charakteryzując styl publicystyczny Kisielewskiego należy zwrócić uwagę na fakt, iż przez cały czas był on nacechowany mentalnością i moralnością katolicką, a także pragmatyzmem i liberalizmem. Warto zwrócić uwagę, że największe...

Podobne wypracowania