Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia - „Przypowieść o Synu Marnotrawnym” - streszczenie, interpretacja

przypowieści biblijne, Biblia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przypowieść (zwana też parabolą) to dydaktyczny utwór epicki. Może być prozaiczna lub wierszowana. Posiada dwa znaczenia: dosłowne i symboliczne. W paraboli ważne są nie same wydarzenia ani bohaterowie, ale prawdy moralne, filozoficzne, jakie zostają w niej zawarte. Jest częstą formą wypowiedzi spotykaną w Nowym Testamencie. Nierzadko ukazuje nieskończone miłosierdzie Boże – prawda o nim jest na przykład przedstawiona w przypowieści o siewcy, o miłosiernym Samarytaninie, czy w końcu, w przypowieści o synu marnotrawnym.

„Przypowieść o Synu Marnotrawnym” uchodzi za najpiękniejszą ilustrację Bożego miłosierdzia. Postacią, na której skupia się uwaga, jest młodszy syn pewnego człowieka. Któregoś dnia poprosił on swojego ojca o przypadającą mu część majątku. Podjął decyzję o usamodzielnieniu się i opuścił dom rodzinny. Chociaż niczego mu nie brakowało, to jednak chciał zakosztować innego życia. Wyjechał w daleką „krainę”. Czas spędzał na ucztach i zabawie. Wkrótce chwile radości i swawoli skończyły się – roztrwonił cały majątek. Zaczął cierpieć głód i niedostatek. Pragnął nasycić się pokarmem, jaki jadły wieprze, ale nikt nie chciał mu dać nawet takiej strawy. Coraz bardziej zaczął żałować swojej decyzji....

Podobne wypracowania