Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Człowiek zlagrowany w „Opowiadaniach” Borowskiego - określ przyczyny jego bierności

Przyczyny bierności „człowieka zlagrowanego”. Rozważ je, odwołując się do „Opowiadań Borowskiego”.

„Człowiek zlagrowany” to typ postaci pojawiającej się w „Opowiadaniach” Tadeusza Borowskiego. Psychika Tadka zniekształca się pod wpływem przeżyć związanych z obozami koncentracyjnymi, lagrami. Na przestrzeni opowiadań widzimy, jak powoli traci zmysł moralny. Jego głównym celem staje się zachowanie życia. Postawa bierności, którą przybiera ma mu w tym pomóc.

Bohater „Opowiadań” wspomina jak przed bramą obozu, w którym znajdywało się tysiące mężczyzn, zatrzymały się samochody załadowane nagimi kobietami. Wiedziały, że jadą do gazu. Krzyczały i błagały o pomoc. Żaden z mężczyzn nie podniósł nawet ręki, nie uczynili jakiegokolwiek ludzkiego, współczującego gestu.

Borowski bierność nazywa kompleksem strachu przed obozem. Jest to kompleks zdejmowania czapki, kompleks bezczynnego patrzenia na bitych i poniżanych, kompleks bezcelowej śmierci. Nina pojawia się w „Bitwie pod Grunwaldem”. Miała niezwykłe oczy i blond włosy. Od razu spodobała się Tadeuszowi. Nina była Żydówką, która przez okres wojny udawała, że jest katoliczką. Udało jej się...

Podobne wypracowania