Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - Rzym w „Quo vadis” - jak został przedstawiony?

Rzym przedstawiony w „Quo vadis” to miasto na wzgórzach, otoczone murem, zamykane na noc kilkoma bramami. Jego władca, cezar Neron, mieszkał w pałacu na Palatynie, usytuowanym wśród ogrodów, pełnym cyprysów, gajów różanych, sadzawek, afrykańskich zwierząt i ptaków. Wokół niego toczyło się życie towarzyskie. Na Forum Romanum ściągały tłumy ludzi wierzących, że Rzym to szansa zdobycia fortuny, możliwość łatwiejszego życia. Codzienność była urozmaicana igrzyskami, które wyprawiał Cezar dla rozrywki. Wszystko to sprawiało, że Rzym wciąż był pełen cudzoziemców, których nie zrażała nędza i konieczność dojadania po niewolnikach, czy czyhające na nich niebezpieczeństwa (gwałty, morderstwa, kradzieże), bo miejsce to stanowiło źródło rozrywki.

W samym środku Rzymu znajdował się rynek, wokół którego wznoszono coraz to nowe budowle, kolumny, posągi bogów, świątynie itp. Rynek był zbudowany z marmurowych płyt, na których przesiadywały stada gołębi.

Ulice Rzymu to różnorodność sklepów oferujących przeróżny asortyment, a także ludzi oferujących swe usługi: wróżbiarskie, muzyczne, taneczne. To także różnorodność narodowości...

Podobne wypracowania