Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mowa sądowa w obronie Antygony - obrona Antygony

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szanowny sędzio oraz droga ławo przysięgłych!

Zebraliśmy się tutaj, aby ocenić postępowanie oskarżonej Antygony. Postawione jej zarzuty to sprzeciwianie się woli króla. Kreon nie pozwolił mieszkańcom miasta na pochowanie Polinejkesa. Miał na to racjonalny powód – Polinejkes był zdrajcą, który wystąpił zbrojnie przeciwko królewskiemu majestatowi. Ale nie tę kwestię poddajemy tutejszej analizie.
     
Antygona postanowiła sprzeciwić się rozkazowi królewskiemu. Chciała pochować zamordowanego Polinejkesa. Trzeba wiedzieć, że był jej bratem. Byli rodziną. Obowiązkiem rodziny jest dokonanie pogrzebu zmarłego członka rodziny. Ciało nieboszczyka należy uszanować – jest to niepisane prawo moralne tkwiące w sercu każdego człowieka.
     
Czy możemy skazywać Antygonę za jej czyn, skoro kierowała się uczuciami do własnego brata? Jej serce nakazywało uszanować kogoś, kogo już nigdy więcej nie zobaczy, nie usłyszy jego głosu czy śmiechu. Antygona była w swoim postępowaniu bezkompromisowa, bo od samego początku wiedziała, że musi wypełnić święty obowiązek względem brata.
     
Ją i Polinejkesa łączyło uczucie miłości braterskiej. Szanowna...

Podobne wypracowania