Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janosik - historia Janosika - streszczenie legendy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Istnieje wiele wersji legendy dotyczącej Janosika, zbójnika o dobrym sercu. Nie wiadomo jednak, która jest prawdziwa.

Dawno temu szedł przez lasy tatrzańskie pewien młody chłopak. Było już ciemno, więc zabłądził. Wspiął się na drzewo i w oddali ujrzał jasne światełko, które pochodziło z małej chatki. Janosik poszedł tam i poprosił o nocleg. W domku mieszkały trzy czarownice, ale chłopiec wcale się ich nie bał. Kobiety chciały sprawdzić, jak wiele bólu może on wytrzymać i czy jest na niego odporny. Położyły mu rozpalony węgiel na nagim ciele. Janosik dzielnie zniósł tę próbę, a w zamian czarownice uczyniły go rozbójnikiem. Dostał koszulę, pas i ciupagę, które sprawiały, że był silny i wytrzymały. Pierwszym zadaniem, jakie musiał wykonać młody rozbójnik było obrabowanie własnego ojca. Chłopiec zrobił co mu kazano, ale później oddał ojcu jego własność. Janosik stworzył grupę dwunastu zbójników, a na swoją siedzibę wybrał Liptowo. W lesie napadał na bogatych ludzi i okradał ich, ale biednych zawsze wspomagał i dawał im skradzione kosztowności.

Pewnego razu Janosik i jego zbójnicy wybrali się na obiad do znanego pana. Ale on szykował na nich zasadzkę. Zebrał swoich ludzi, by złapali...

Podobne wypracowania