Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ideały epoki oświecenia w „Cydzie”  Pierra Corneille'a

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Cyd” Pierra Corneille`a jest tragikomedią wydaną w 1637 roku. Autor odwołał się w niej do średniowiecznej legendy o hiszpańskim rycerzu Rodrygu Diazie de Bivarze, pozbawiając jednak akcję jakichkolwiek odniesień do Hiszpanii. Dzięki temu utwór Corneille`a ma charakter uniwersalny, może dotyczyć każdego z krajów, gdzie panował ustrój feudalny, a czytelnik może skupić się przede wszystkim na uczuciach i działaniach bohaterów.

„Cyd” został napisany na kilkadziesiąt lat przed rozwinięciem się we Francji epoki literackiej zwanej oświeceniem. Utwór Corneille`a zapowiadał jej nadejście. Głównymi ideami oświecenia był racjonalizm i krytycyzm. Racjonalizm to pojęcie wywodzące się od łacińskiego słowa ratio, czyli rozum. Racjonaliści kierowali się w swoim postępowaniu rozumem, zamiast ulegać uczuciom, przesądom czy wyobrażeniom. Krytycyzm z kolei to poddawanie wszystkiego w wątpliwość, nieustanne zadawanie pytań, niechęć do przyjmowania prawd objawionych lub twierdzeń na zasadzie „jest tak, bo tak być musi”.

Co wspólnego z oświeceniem ma Cyd, średniowieczny rycerz z Hiszpanii? Rodryg jest prototypem oświeceniowych bohaterów - ma wolną wolę, sprawny umysł, kieruje się rozsądkiem, sam...

Podobne wypracowania