Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Architekt wszechświata” - opis, interpretacja miniatury francuskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie francuskiej miniatury „Architekt wszechświata” datowane jest na około XIII wiek. Prawdopodobnie dzieło stanowiło początek strony księgi. Nazwa „miniatura” pochodzi od łacińskiego słowa „minium” i oznacza obraz małych rozmiarów, wykonany na ogół na pergaminie. Tego typu obrazki często były wykorzystywane do ozdabiania średniowiecznych kościelnych ksiąg. Pierwsi twórcy miniatur używali akwarel, prawdopodobnie omawiane dzieło również zostało namalowane tą techniką. Rozkwit miniatur nastąpił w XVI wieku w Europie.

Dzieło „Architekt wszechświata” podejmuje popularny temat powstania świata. Centrum obrazu stanowi postać Boga, jego pochylona postawa ma wskazywać na ciągły ruch, ciężką pracę. Szata Stworzyciela ma złoto-niebieski kolor, Jego głowę zdobi aureola. Stworzyciel przedstawiony został na obrazie schematycznie, jako człowiek w średnim wieku. Warto zwrócić uwagę na ciekawy zabieg zastosowany przez twórcę dzieła – rąbek szaty Pana zdaje się wystawać poza ramę obrazu, co potęguję wrażenie, że Bóg „wszedł” do niego, aby również go stworzyć. Chwyt ten podkreśla anonimowość malarza i stanowi symbolicznie oddanie jego talentu w ręce Stwórcy....

Podobne wypracowania