Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Organizacje spiskowe na ziemiach polskich po powstaniu listopadowym

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Upadek powstania listopadowego z lat 1830-1831 wcale nie przekreślił w narodzie polskim marzeń o odrodzeniu ojczyzny. Wręcz przeciwnie, one wciąż trwały i rozwijały się w duchu bitnego narodu. Jednakże idee te musiały się rozwijać przede wszystkim w sposób tajny, by nie ostrzec przeciwników, nie dać im szansy na przygotowanie się do przyszłej sytuacji, którą pragnęły rozwinąć wspomniane tajne organizacje. Pośród tych ruchów był m.in. Związek Węglarzy Polskich, Stowarzyszenie Ludu Polskiego, Komitet Poznański, Związek Narodu Polskiego, Związek Chłopski, czy też Związek Plebejuszy. I to właśnie o nich chciałbym poniżej nieco opowiedzieć.

Wspomniany w pierwszej kolejności Związek Węglarzy Polskich był tajną polityczną organizacją węglarską, którą założyli w Galicji emisariusze z Francji i miejscowi działacze, tacy jak K. Borkowski, czy też J. Zaliwski. Związek ten powołano do życia w roku 1833, jednak już w 1834 działał on pod nazwą Węglarstwo Polskie. Pośród jego celów działalności należy wymienić m.in. przygotowanie powstania narodowego, które swym zasięgiem miało objąć wszystkie trzy zabory. W tym celu prowadził on agitację pośród ziemiaństwa, a dążył także do objęcia pod swe wpływy mieszczaństwo oraz...

Podobne wypracowania