Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rządy sanacji - okres sanacji w Polsce 1926-1939

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przewrót majowy i następujący po nim okres sanacji (odrodzenia) był olbrzymim przełomem w życiu politycznym niepodległej Polski. Zasady, jakie wprowadzała nowela sierpniowa z 1926, prowadziły do zupełnej reorganizacji aparatu ówczesnej władzy. Wzmocnienie pozycji prezydenta odbyło się kosztem parlamentu, a także samych partii, które z trudem odnajdywały się w nowej rzeczywistości.

Endecja, pomimo zawiązania Obozu Wielkiej Polski, utraciła swą pozycję i skupiła się na „wychowywaniu” nacjonalistycznej młodzieży. PSL Piast Witosa oraz Chrześcijańska Demokracja Wojciecha Korfantego przeszły do opozycji. Również partie lewicowe, które początkowo stanęły po stronie zamachowców, zmieniły front. Zaplecze Piłsudskiego ograniczało się wiec do Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem Walerego Sławka. Stronnictwo to skupiało wszelkich możliwych sympatyków rządów pomajowych.

Przeprowadzone w 1928 r. wybory do Sejmu drugiej kadencji nie przyniosły żadnych rewolucyjnych rozstrzygnięć. Zwycięstwo przypadło partiom opozycyjnym, jednak przewaga nie była na tyle komfortowa, aby istniała możliwość stworzenia stabilnego gabinetu rządowego. Tym niemniej opozycja poczuła się na siłach i zamierzała dać to do zrozumienia....

Podobne wypracowania