Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Barańczak - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Barańczak urodził się 13 listopada 1946 roku w Poznaniu. Jest jednym z najbardziej znanych twórców Nowej Fali. Jego życie nierozerwalnie związane jest z literaturą. Wspaniały poeta, surowy krytyk i działacz polityczny. Nie tylko był jednym z członków Komitetu Obrony Robotników, ale również jego założycielem. Tworzył pod przewrotnymi pseudonimami takimi jak: Barbara Stawiczak, Szczęsny Dzierżonkiewicz czy Feliks Trzymałko.

Jeśli chodzi o karierę naukową, to rozpoczęła się ona w I Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Następnie Barańczak podjął studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w rodzinnym mieście. W roku 1967 otrzymał stopień doktora. Tematem rozprawy była twórczość Mirona Białoszewskiego. Barańczak pozostał na uniwersytecie jako wykładowca. Niestety w roku 1977 został z niego usunięty za swoją działalność w KOR.

Poeta debiutował w roku 1965, na łamach pisma „Odra”. Od roku 1967 do 1971 współredagował miesięcznik pt.: „Nurt”. Następnie udzielał się przy redakcji „Zapisu”, a od 1983 roku – „Zeszytów Literackich”. W latach 1986-1990 pełnił funkcje redaktora naczelnego „The Polish Rewiev”.

Życie Barańczaka związane...

Podobne wypracowania