Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Flaubert „Pani Bovary” - recenzja powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Gustava Flauberta pt. „Pani Bovary” zaczęła ukazywać się jesienią 1856 roku na łamach gazety „La Revue de Paris”, wywołując spore oburzenie środowisk konserwatywnych francuskiego mieszczaństwa, które posunęło się nawet do oskarżenia pisarza o promowanie cudzołóstwa. Zła sława dzieła przyczyniła się jednak w znacznej mierze do ogromnej popularności, jaką dzieło cieszyło się zaraz po wydaniu w formie osobnego woluminu.

Książka została osadzona w bardzo konkretnych, znanych Flaubertowi realiach francuskiej prowincji połowy XIX wieku, na której dorasta tytułowa bohaterka. Jej małomiasteczkowa edukacja zostawia bardzo pobieżne informacje na temat literatury i sztuki, które przyczynią się do wytworzenia w umyśle młodej panny przekonania, iż normalnymi warunkami życia pięknej kobiety, na jaką wyrasta, jest luksus i rzeczywistość niczym z fascynujących romansów z egzaltowanymi kochankami. Dlatego też kiedy w jej domu pojawia się młody doktor, Karol Bovary, dziewczyna postrzega w nim realizację planu, do którego czuje się przeznaczona. Jej nadzieje utwierdza piękne i huczne wesele, które rozpoczyna ich wspólne pożycie po kilku miesiącach od czasu pierwszego spotkania.

Dorosłość i codzienność...

Podobne wypracowania