Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rzeczywistość PRL - obraz świata w „Małej apokalipsie” Tadeusza Konwickiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Mała apokalipsa” to powieść Tadeusza Konwickiego wydana w 1979 roku, w drugim obiegu, to znaczy poza oficjalnymi wydawnictwami. Była to druga książka Konwickiego wydana w podziemiu – w połowie lat sześćdziesiątych pisarz i reżyser został wydalony z partii (Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) za podpisywanie listów protestacyjnych i kontakty z opozycją.

Na początku swej drogi twórczej, w latach pięćdziesiątych, Konwicki był gorliwym piewcą komunizmu, zajmował się sztuką socrealistyczną wychwalającą prostych robotników i chłopów i ich poświęcenie dla odbudowy powojennej Polski. Pisarz pracował nawet krótko przy budowie Nowej Huty, sztandarowego tworu socrealizmu i wczesnego PRL. Z biegiem lat rósł jego sprzeciw wobec komunistycznej rzeczywistości, czemu dawał wyraz w publikacjach prasowych. Potem już otwarcie potępiał działania władz, co doprowadziło do wspomnianego usunięcia z PZPR. Przed represjami ze strony władz ratował się ucieczką w twórczość filmową i scenariuszową, realizując egzystencjalne filmy, między innymi „Ostatni dzień lata” czy „Salto”, nie poruszające problemów politycznych czy społecznych, ale opisujące świat wewnętrznych przeżyć ludzkich.

Powieść...

Podobne wypracowania