Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Umberto Eco „Imię róży” - charakterystyka Adso z Melku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adso z Melku jest nie tylko bohaterem, ale i narratorem powieści. To z jego punktu widzenia poznajemy wydarzenia, jakie miały miejsce we włoskim opactwie benedyktynów. Adso opowiada zdarzenia, których był świadkiem jako młody chłopak, uczeń Wilhelma z Baskerville, ale kiedy przystępuje do spisywania tej historii, jest już człowiekiem dojrzałym. Ma więc pewien dystans do swej opowieści, postrzega ją nieco inaczej, niż wiele lat wcześniej, kiedy był jednym z jej uczestników.

Adso, jako bohater powieści, jest osiemnastoletnim nowicjuszem w zakonie benedyktynów. Jest on człowiekiem inteligentnym i bystrym, jednak w zestawieniu ze swoim mistrzem, wyjątkowo spostrzegawczym i mądrym Wilhelmem z Baskerville, często wydaje się naiwny, uderza też jego brak doświadczenia. Jednak Adso bardzo pragnie pogłębiać swoją wiedzę, to przede wszystkim łączy go z jego nauczycielem. Uczy się szybko, jest bardzo pomocnym detektywem, niektóre tajemnice udaje mu się rozwikłać nawet wcześniej niż Wilhelmowi. Jednocześnie nieustannie zadaje pytania i poszukuje wyjaśnień. Widać, że jego towarzystwo sprawia Wilhelmowi wiele radości, a jego podziw daje mu poczucie satysfakcji. Wilhelm był człowiekiem wymagającym, toteż oczekiwał od swego ucznia, że będzie pojętny i...

Podobne wypracowania