Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr Skarga „Kazanie o miłości ku ojczyźnie” - opracowanie kazania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kazanie o miłości ku ojczyźnie i o pierwszej chorobie Rzeczypospolitej, która jest z nieżyczliwości ku Ojczyźnie, czyli kazanie wtóre ze zbioru „Kazań sejmowych” traktuje o sytuacji ojczyzny wszystkich Polaków – Polski. Wstępem do tego kazania są słowa Jezusa Chrystusa: „To wam rozkazuję abyście się społecznie miłowali. Pokój mój daję wam, pokój mój zostawuję wam”.

Słowa kazania rozpoczynają się od parafrazy słów z Księgi Eklezjastesa, które podkreślają dobitnie, że oto na świecie nie ma żadnej rzeczy, która byłaby stałą, nieprzemijalną. Rzeczypospolitą zaś trawią choroby, które trudno wytępić bez pożądanego zaangażowania. Bo żeby matka-ojczyzna wyzdrowiała potrzeba jej odpowiedniego lekarza, który by ją wyleczył. Tymi chorobami są: „nieżyczliwość ludzka ku Rzeczypospolitej i chciwość domowego łakomstwa. Druga – niezgody i roztyrki sąsiedzkie. Trzecia – naruszenie religii katolickiej i przysada heretyckiej zarazy. Czwarta – dostojności królewskiej i władzej osłabienie. Piąte – prawa niesprawiedliwe. Szósta – grzechy i złości jawne, które się przeciw Panu Bogu podniosły i pomsty od niego wołają”.

Piotr...

Podobne wypracowania