Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Herbert James Draper „Odyseusz i syreny” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstałe w XX wieku dzieło Herberta Jamesa Drapera znajduje się obecnie w Galerii Sztuki w Leeds. Obraz stanowi bezpośrednie nawiązanie do mitu o Odyseuszu oraz „Odysei” Homera. Skupia się na przedstawieniu wątku spotkania załogi Odysa z syrenami. Powracający do Itaki wędrowiec wiedział o śmiertelnym zagrożeniu ze strony syren. Kazał swojej załodze przywiązać się do masztu i rozkazał pod żadnym pozorem nie rozluźniać więzów. Sowim towarzyszom polecił również zatkać uszy stopionym woskiem, tak, aby nie słyszeli śpiewu syren ani krzyków swojego przywódcy. W ten sposób Odyseusz został jedynym człowiekiem, który usłyszał syreni śpiew i nie przepłacił tego śmiercią. Według „Mitologii” każda osoba, która usłyszy cudowny głos syren, odkłada wiosło i zapomina, że jest na morzu, ginie w jego podstępnych wodach.

Na pierwszym (głównym) planie obrazu widzimy statek podróżnika, do którego podpływają trzy syreny. Syreny namalowane są w sposób zmysłowy i erotyczny, ukazane zostały jako piękne kobiety. Każda z syren ma inny kolor włosów. Ich pozy świadczą o namolności i agresji – za wszelką cenę chcą dostać się na statek. Niektórzy interpretatorzy wskazują również...

Podobne wypracowania