Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyprian Kamil Norwid „Pielgrzym” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw pielgrzyma ma bogatą tradycję w polskiej literaturze okresu romantyzmu. Ze względu na sytuację polityczną kraju wielu Polaków żyło na emigracji. Los taki spotkał także Adama Mickiewicza, który ze swego wygnania uczynił właśnie pielgrzymkę. W jego ujęciu tułaczka poza ojczyzną nie była bezcelowa, choć jej celem nie było żadne sanktuarium, ale idea wyzwolenia. Emigracja polska ukazana jest niczym głoszący ideę wolności nowożytni apostołowie. Pielgrzym jest podmiotem lirycznym „Sonetów krymskich”, motyw ten pojawia się również w „Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego”, a redagowane przez Mickiewicza pismo nosiło tytuł „Pielgrzym Polski”.

Pisząc wiersz „Pielgrzym”, Norwid nawiązuje do bogatej tradycji romantycznej i osadza swój tekst w szerszym kontekście literackim, ale też w przypadku tego poety nawiązanie do twórczości innych jest więcej niż zwykłym przywołaniem motywu. Cyprian Kamil Norwid rozszerza znaczenie pielgrzymowania,  które tutaj nie odnosi się tylko do polskiej emigracji, czy emigracji rozumianej jako wyjazd z kraju ojczystego, ale określa stan ducha człowieka. Pielgrzymowanie to sposób życia, los, niekoniecznie wymuszony przez okoliczności....

Podobne wypracowania