Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wyprawy krzyżowe - Krucjata I, II, III i IV - tło historyczne, przyczyny i skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Inwazja arabska na półwyspie Iberyjskim coraz bardziej dawała się we znaki. W walkach przeciwko Arabom coraz chętniej brało udział rycerstwo, które liczyło na bogate łupy i duże posiadłości ziemskie. Krzyżowcy liczyli na mityczne bogactwa Wschodu - korzenie, perły itp. Pociągające były również wyobrażenia o zdobyciu bogatych miast i ogromnych terenów ziemskich.

Papiestwo chciało wykorzystać ten zapał rycerski i zaatakować Turków seldżuckich, którzy zagrażali na wschodzie coraz bardziej. Usytuowanie Turków zagrażało Bizancjum, a gdyby Bizancjum padło droga do serca Europy stałaby otworem. Papież Urban postanowił pomóc Bizancjum, ale przede wszystkim odzyskać Ziemię Świętą, która była w posiadaniu tureckim. Ogłoszenie krucjaty ogłoszono na synodzie w Clermont w 1095 r. Walka z niewiernymi stała się niezwykle popularna. Hasło krucjat zyskało ogromny rozgłos i posłuch wśród rycerstwa.

Szczególnie młodzi rycerze pozbawieni lenn dążyli do zdobycia nowych ziem. Chłopi, a także ludność wiejska poszukiwała korzystniejszych warunków do życia i pracy. A ponieważ ekspansja muzułmańska zagrażała państwom chrześcijański postanowiono uderzyć na muzułmanów. Uczestnicy krucjat byli popierani...

Podobne wypracowania