Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francja przed rewolucją francuską - opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Francja przed rokiem 1789 to kraj trzech stanów: szlachty, kleru i stanu trzeciego, do którego zaliczano całą resztę wolnych osób, zatem 99% narodu francuskiego. W obrębie każdego ze stanów istniała znaczna różnorodność. Szlachta składała się ze szlachty urzedniczej, rodowej, ale także posiadającego jedynie herb plebsu szlacheckiego, często biedniejszego niż chłopstwo, ale mającego świadomość przynależności do stanu wyższego, co budziło tym większe rozgoryczenie sytuacją majatkową.

Cała szlachta posiadała jednak przywilej zwolnienia od znacznej części podatków, podobnie jak duchowieństwo – przy czym to wyższe rekrutowało się właśnie ze szlachty. Biskupi opływali w bogactwa, podczas gdy księża parafialni (czesto wywodzący się z mieszczan czy chłopów) byli zmuszeni dochody parafii oddawać, sami często żyjąc na bardzo niskiej stopie. Różnorodność nie ominęła także stanu trzeciego, który to będzie głównym ogniwem rewolucji. W roku 1789 ksiądz Emmanuel Sieyes wyda radykalną broszurę zatytuowaną „Czym jest stan Trzeci?”. Pytał w niej, a jednocześnie dawał odpowiedź w słowach: „Wszystkim. A czym był dotychczas? Niczym. Czego żąda? Aby stać się czymś”.

Podstawa ideologiczna...

Podobne wypracowania