Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emigracja Polaków w XIX wieku (w okresie zaborów) - emigracja po powstaniu listopadowym - polscy emigranci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Emigracja Polaków w wieku XIX wiązała się z niezwykle trudną sytuacją państwa polskiego. Już upadek powstania kościuszkowskiego oraz III rozbiór Polski wymusił na patriotach zaangażowanych w walkę o niepodległość podjęcie decyzji o opuszczeniu rodzinnego kraju. Kierunkiem, jaki obierali, były głównie: Paryż, Drezno, Hamburg i Wenecja. Rozbrat z ojczyzną nie oznaczał jednak zaprzestanie angażowania się w walkę. I tak już w 1794 roku w Paryżu założona została Agencja (Franciszek Barrs). Pierwotnie działająca jako przedstawicielstwo powstania kościuszkowskiego, po jego klęsce stała się ugrupowaniem umiarkowanym, które znajdowało się w opozycji do drugiej ważnej grupy – Deputacji Polskiej. Ta ostatnia była ugrupowaniem o charakterze lewicowym, które za cel postawiło sobie doprowadzenie do kolejnych powstań zbrojnych na terenach okupowanych przez zaborców. 

Ewidentna słabość obydwu organizacji wynikała z wzajemnych walk oraz niekorzystnej sytuacji w samej Francji (zmierzch rewolucji) i w całej Europie.

Znaczenie istotniejsze były organizacje utworzone przez emigrantów po upadku powstania listopadowego. Szykanowani powstańcy wyjeżdżali na Zachód, gdzie - przynajmniej w początkowym okresie - okazywano im...

Podobne wypracowania