Emigracja Polaków w XIX wieku (w okresie zaborów) - emigracja po powstaniu listopadowym - polscy emigranci
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Emigracja Polaków w wieku XIX wiązała się z niezwykle trudną sytuacją państwa polskiego. Już upadek powstania kościuszkowskiego oraz III rozbiór Polski wymusił na patriotach zaangażowanych w walkę o niepodległość podjęcie decyzji o opuszczeniu rodzinnego kraju. Kierunkiem, jaki obierali, były głównie: Paryż, Drezno, Hamburg i Wenecja. Rozbrat z ojczyzną nie oznaczał jednak zaprzestanie angażowania się w walkę. I tak już w 1794 roku w Paryżu założona została Agencja (Franciszek Barrs). Pierwotnie działająca jako przedstawicielstwo powstania kościuszkowskiego, po jego klęsce stała się ugrupowaniem umiarkowanym, które znajdowało się w opozycji do drugiej ważnej grupy – Deputacji Polskiej. Ta ostatnia była ugrupowaniem o charakterze lewicowym, które za cel postawiło sobie doprowadzenie do kolejnych powstań zbrojnych na terenach okupowanych przez zaborców.
Ewidentna słabość obydwu organizacji wynikała z wzajemnych walk oraz niekorzystnej sytuacji w samej Francji (zmierzch rewolucji) i w całej Europie.
Znaczenie istotniejsze były organizacje utworzone przez emigrantów po upadku powstania listopadowego. Szykanowani powstańcy wyjeżdżali na Zachód, gdzie - przynajmniej w początkowym okresie - okazywano im szczere wyrazy sympatii i zainteresowania (zwłaszcza we Francji, gdzie liczyć mogli nawet na specjalne zasiłki). Powstańcy polscy stali się symbolem wolnościowego ruchu, który stawił czoła brutalnej polityce cara. W okresie tak bardzo rewolucyjnym tego typu działania miały niebagatelne znaczenie.
Emigracje tworzyli zwykle ludzie zasiadający na eksponowanych stanowiskach za czasów Królestwa Polskiego, czyli głównie szlachta i inteligencja. Warunki ich bytowania za granicą były różne, uzależnione w dużym stopniu od chęci asymilacji i pogodzenia się z losem emigranta. Emigracja Polska miała ogromne osiągnięcia w sferze kultury. Romantyczna literatura Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy muzyka Fryderyka Chopina skutecznie podtrzymywały ducha narodowego na obczyźnie.
Ogromną zasługą emigracji było stworzenie nowoczesnych programów społeczno-politycznych, które za sprawą rozbudowanej siatki emisariuszy przenikały na tereny polskie. Wiele miejsca poświęcano zwłaszcza problemom chłopów. Postulowano ich uwłaszczenie, tak, aby zaangażować ich w walkę o niepodległość Polski. Zawierano również współpracę z europejskimi ośrodkami rewolucyjnymi, których doświadczenie mogło być bardzo przydatne. Spośród najważniejszych ugrupowań działających na emigracji wymienić należy prawicowy „Hotel Lambert” kierowany przez księcia Adama Czartoryskiego (program: Polska monarchią konstytucyjną, zniesienie pańszczyzny, stopniowe uwłaszczenie), lewicowe „Towarzystwo Demokratyczne Polskie” na czele z Tadeuszem Krępowieckim („Mały Manifest” – Polska demokratyczna, wyzwolona dzięki rewolucji, wspólnota własności) oraz centrowy obóz Joachima Lelewela - „Komitet Narodowy Polski” - który podejmował próby zorganizowania całego ruchu emigracyjnego (postulował stworzenie demokratycznej Polski za pomocą trójzaborowego powstania).
XIX-wieczna działalność polskiej emigracji miała olbrzymie znacznie. To tam toczyło się bowiem jawne życie kulturalne i polityczne polskich elit, które nie zamierzały pozostawić kraju macierzystego na pastwę zaborców.
Podobne wypracowania do Emigracja Polaków w XIX wieku (w okresie zaborów) - emigracja po powstaniu listopadowym - polscy emigranci
- Adam Jerzy Czartoryski - biografia, życiorys
- Mieszko I, Bolesław Chrobry - drużyna książęca jako podstawa armii monarchii pierwszych Piastów
- Pismo w starożytności
- List biskupów polskich do niemieckich - „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”
- Układ Warszawski a NATO - Układ Warszawski - rozpad
- Program pokojowy prezydenta Wilsona - 14 punktów
- Trybunał Koronny i Trybunał Litewski
- Rządy sanacji - okres sanacji w Polsce 1926-1939
- Polski październik 1956 - przyczyny, skutki
- Organizacje spiskowe na ziemiach polskich po powstaniu listopadowym
- Styl romański - Architektura romańska w Europie. Charakterystyka
- Oliver Cromwell - biografia, życiorys
- Powstanie Republiki Federalnej Niemiec
- Charles de Gaulle - działania i decyzje podczas II wojny światowej
- Artur Grottger - biografia, życiorys
- Francja przed rewolucją francuską - opracowanie zagadnienia
- Wyprawy krzyżowe - Krucjata I, II, III i IV - tło historyczne, przyczyny i skutki
- Robert Schuman - biografia, życiorys
- Marek Edelman - biografia, życiorys
- Podział Cesarstwa Rzymskiego na wschodnie i zachodnie przez Teodozjusza