Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polski październik 1956 - przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Demokratyzacja, jaka samoistnie postępowała po wydarzeniach czerwcowych (coraz częstsze strajki i wystąpienia, nasilająca się krytyka partii, uroczyste obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i ślubów Jana Kazimierza) z punktu widzenia Moskwy była niezwykle niebezpieczna. Zaniepokojenie Chruszczowa było na tyle poważne, że zdecydował się on na podjęcie konkretnych kroków mających na celu zahamowanie jakichkolwiek reform i utrwalenie władz komunistycznych.

19. października, w dniu rozpoczęcia VIII Plenum KC PZPR, I sekretarz KC KPZR w otoczeniu m.in. Mołotowa i Koniewa (głównodowodzący wojskami Paktu Warszawskiego) pojawił się w Warszawie. Równocześnie dowódcy wojsk radzieckich w Polsce otrzymali rozkaz przesuwania się w kierunku Warszawy. Spodziewając się interwencji zbrojnej, ludność Warszawy przygotowywała się do konfrontacji.

W tak trudnej atmosferze działania podjął Władysław Gomułka, który udał się na spotkanie ze wschodnimi gośćmi do Belwederu. Pewny nominacji na I sekretarza partii w Polsce, Gomułka skutecznie uspokoił Chruszczowa – zapewnił o swojej zdecydowanej woli utrzymania władzy i niedopuszczenia do rozregulowania się systemu. Jednocześnie nowe władze poprosiły o wstrzymanie ruchów armii...

Podobne wypracowania