Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie styczniowe - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie styczniowe, które zakończyło epokę romantycznych zrywów narodowych, było największym tego typu wydarzeniem w historii Polski. Jej niepowodzenie było początkiem przejścia do idei i haseł pozytywizmu.

Powody wybuchu powstania, zależne były w dużej mierze od sytuacji na arenie międzynarodowej. Porażka Rosji w wojnie krymskiej (przeciwko Turcji wspieranej przez Anglię i Francję) doprowadziła do reformy funkcjonowania caratu. „Wiosna posewastopolska”, bo tak określano ten etap, spowodował pewne rozluźnienie w życiu społecznym również na terenach polskich. Car Aleksander II, choć nadal nie godził się na powiększanie autonomii Królestwa, to skory był do pewnych ustępstw. Obejmowały one zwłaszcza amnestię więźniów politycznych jak i spowodowały ożywienie szkolnictwa. Cieszący się coraz większymi swobodami Polacy wykorzystywali każdą możliwą okazję do manifestowania swojego patriotyzmu (chociażby pogrzeb wdowy po gen. Sowińskim, Katarzyny). Nie do przecenienia była również działalność Aleksandra Wielopolskiego, który w 1861 roku stanął na czele Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Jednak pomimo jego zasług w kwestii zniesienia pańszczyzny czy spolszczenia administracji nie cieszył się...

Podobne wypracowania