Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albania po II wojnie światowej

Bałkany, ZSRR, komunizm, władza, współczesność

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Albania w początkach trwania II wojny światowej nie miała partii, które ścierałyby się ze sobą. W wielu krajach trwała nie tylko walka z nazistami, ale też walka pomiędzy konkretnymi ideologiami (za przykład wystarczy podać Polskę, gdzie chociażby komunistyczne przywództwo Armii Ludowej uważało tak nazistów za wrogów, jak i Armię Krajową i niejednokrotnie dochodziło do akcji sabotażowych ze strony AL), gdzie komuniści starali się już podczas działań wojennych wytworzyć sytuacje, pozwalającą im na przejęcie władzy po zakończeniu wojny; w Albanii walka wyzwoleńcza skupiła się wokół  komunistów - to oni utworzyli pierwszą, prężnie działającą partię w roku 1941, głoszącą hasła niepodległościowe. Dlatego skoncentrowali się w jej obrębie także ci, dla których ideologia komunizmu była obca. Już jednak w roku 1944 Albańska Partia Komunistyczna rozpoczęła działania typowe dla zachowania komunistów w innych krajach - zwalczające opozycyjne wobec niej ugrupowania.

Po wojnie łatwo było więc komunistom otrzymać władzę i przystąpili oni do tworzenia struktur państwowych. Na czele partii stanął zwolennik komunizmu narodowego (komunizm, który będzie lansował i w praktyce wprowadzał przywódca Jugosławii - J. Broz-Tito),...

Podobne wypracowania