Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reformy Napoleona - reforma edukacji przeprowadzona przez Bonaparte we Francji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pisząc książkę „Francja nowożytna”, Jan Baszkiewicz zatytułował jeden z jej rozdziałów: „Napoleon Bonaparte: Naukowa organizacja narodu”. Rozdział nie jest poświęcony wyłącznie reformie edukacyjnej, a całości działań, które pozwoliły właśnie tak sądzić o działaniach wewnętrznych Bonaparte. Trafnie oddaje on zatem zarówno zainteresowania Napoleona, jak i jego decyzje na tym polu. W skład wspomnianej działalności wchodziła właśnie reforma edukacyjna.

Reforma owa została przeprowadzona całkiem sprawnie, mimo wielu jej wad. Warto rozpatrywać ją na arenie międzynarodowej, co pozwala stwierdzić, że na tle władców innych krajów Napoleon należał do tej grupy, którą realnie kwestia nauczania interesowała (w wielu krajach reformy edukacyjne były przeprowadzane dzięki staraniom i wysiłkowi warstw oświeconych, w tym mecenasów sztuki, jak miało to miejsce chociażby w Polsce). Dodatkowo warto pamiętać, że obowiązującym systemem europejskich rządów był wciąż absolutyzm oświecony. Rewolucja francuska spowodowała wyłom w tym systemie, ale szybko do niego powrócono. Edukacja miała więc być podporządkowana interesom władzy, która dążyła do kontrolowania jej.

W napoleońskiej reformie edukacyjnej...

Podobne wypracowania